ФИНАНСИ И СЧЕТОВОДСТВО

"Който знае достатъчно е богат." Боян /Лао Дзъ/

  • Увеличете шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намалете шрифта

Данъчна декларация за облагане с патентен данък

На сайта на НАП е публикувана данъчна декларация по чл.61н от Закона за местните данъци и такси за облагане с патентен данък.

Данъчна декларация по чл. 61н от ЗМДТ за облагане с патентен данък

Декларацията се подава на основание чл. 61н от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) от физически лица, включително еднолични търговци, извършващи дейности, доходите от които се облагат с патентен данък.

Кога подавате декларация

1. Когато декларирате обстоятелства, свързани с определянето на патентен данък.

Дължите този вид данък, ако отговаряте едновременно на следните условия:

p извършвате дейност/и, посочена/и в приложение № 4  на ЗМДТ;

p  оборотът Ви за предходната година не превишава 50 000 лв.;

p не сте регистриран по ЗДДС, с изключение на регистрация за вътреобщностно придобиване по  чл. 99 и чл. 100, ал. 2 от същия закон.

2. Когато през течение на годината се променят обстоятелствата, въз основа на които сте определили патентния данък.

При подаване на декларация за обстоятелства, свързани с определянето на данъка, или за промени в обстоятелствата, попълнете съответните данни в част ІV от декларацията и таблиците към нея.

3. Когато през течение на годината прекратите дейност, за доходите от която се дължи патентен данък. В този случай попълнете част V от декларацията.

4. Когато следва да преминете към облагане по общия ред на ЗДДФЛ, на основание чл. 61и, ал. 1 и 2 от ЗМДТ. В този случай попълнете част VІ от декларацията.

В част І посочете вида на декларацията, като в съответното квадратче към т. 1, 2, 3 или 4 впишете „Х”.

В част ІІ посочете адрес за кореспонденция само ако се различава от постоянния Ви адрес. Когато адресът за кореспонденция съвпада с постоянния адрес, в съответното квадратче впишете „Х”.

Част ІІІ се попълва само ако декларацията се подава чрез упълномощено лице.

При липса на достатъчно място за описване на обстоятелствата, свързани с определянето на данъка в таблиците към Част ІV от декларацията, приложете списък с допълнителни редове към съответната таблица.

Как подавате декларацията

Декларацията можете да подадете:

p  лично или чрез упълномощено лице;

p  по пощата с обратна разписка.

Къде подавате декларацията

Декларацията  се подава в:

1. общината, на територията на която се намира обектът, в който се извършва патентната дейност;

2. общината, където е постоянният адрес на физическото лице, включително едноличния търговец – когато дейността не се извършва в обект или не се извършва от постоянно място;

3. общината, където е постоянният адрес на пълномощника, когато декларацията се подава от пълномощник на чуждестранно физическо лице;

4. Столична община - извън случаите по т. 1, 2 и 3.

Какви са сроковете за подаване на декларацията

1. За обстоятелства, свързани с определянето на данъка:

p  до 31 януари на годината, за която се подава декларация

p  непосредствено преди започване на дейността, когато дейността започва след 31 януари.

2. За всички промени в обстоятелствата, включително при прекратяване на патентна дейност - в 7-дневен срок от настъпването на обстоятелствата.

3. За преминаване към облагане по общия ред – в срок до края на месеца, следващ месеца, през който са възникнали обстоятелствата по чл. 61и, ал. 1 и 2 от ЗМДТ.

Ако подадете декларацията до 31 януари на текущата година и в същия срок заплатите пълния размер на патентния данък, определен съгласно декларираните обстоятелства, ползвате отстъпка 5 на сто.

Какво трябва да имате предвид при изчисляването на данъка

1. Когато започвате или прекратявате дейност през течение на годината (с изключение на дейностите „средства за подслон и места за настаняване с не повече от 20 стаи” и „заведения за хранене и развлечения”), данъкът се определя пропорционално на броя на тримесечията на извършване на дейността, включително тримесечието на започване или прекратяване на дейността.

2. Когато в рамките на една патентна дейност (с изключение на дейностите „средства за подслон и места за настаняване с не повече от 20 стаи” и „заведения за хранене и развлечения”) през течение на годината се промени обстоятелство във връзка с определяне размера на данъка, размерът на данъка до края на годината, включително за тримесечието на промяната, се определя на базата на размера на данъка, определен съобразно промените в обстоятелствата.

3. Когато в рамките на една от патентните дейности „средства за подслон и места за настаняване с не повече от 20 стаи” и „заведения за хранене и развлечения” през течение на годината се промени обстоятелство, което води до определяне на патентния данък в по-висок размер, за данъчната година се дължи по-високият размер на данъка, определен съобразно промените в обстоятелствата.

Какви данъчни облекчения можете да ползвате

При облагане с патентен данък можете да ползвате данъчни облекчения в следната поредност:

1. Физически лица, включително еднолични търговци, с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, ползват намаление на патентния данък в размер 50 на сто, ако извършват дейността лично и не наемат работници за тази дейност през цялата данъчна година;

2. Физически лица, включително еднолични търговци, които извършват с личен труд през цялата данъчна година два или три вида патентна дейност, заплащат патентния данък само за тази дейност, за която определеният данък e с най-висок размер. За ползване на облекчението е необходимо дейностите да се извършват с «личен труд», т.е. без да се наемат работници. Облекчението не се прилага при извършване на повече от три дейности, както и при извършване на следните дейности: „услуги с атрактивен характер”, „обучение на водачи на моторни превозни средства”, „услуги „Пътна помощ” на пътни превозни средства” и „услуги със земеделска и горска техника”.

3. Физически лица, включително еднолични търговци, които са пенсионери, извършват дейността лично и не наемат работници през цялата данъчна година, заплащат 50 на сто от определения патентен данък за следните дейности:

дърводелски услуги; шивашки, кожарски, кожухарски и плетачни услуги; обущарски и шапкарски услуги; металообработващи услуги; бръснарски и фризьорски услуги, ветеринарно-фризьорски услуги; машинописни и/или копирни услуги; козметични услуги, поставяне на татуировки; маникюр, педикюр; часовникарски услуги; тапицерски услуги; ремонт на електро- и водопроводни инсталации; стъкларски услуги; поддържане и ремонт на битова техника, уреди, аудио-визуални уреди, климатици, ремонт на музикални инструменти; фотографски услуги; санитарни възли, наети под аренда; ключарски услуги, ремонт на брави, поправка на чанти, книговезки услуги, ремонт на шевни машини; ремонт на чадъри, ремонт и зареждане на запалки, ремонт на велосипеди, коминочистачни услуги; продажба на вестници, списания, българска и преводна литература;

4. Лицата, които използват работно място за обучение на чираци по смисъла на Закона за занаятите, заплащат 50 на сто от определения патентен данък за съответното работно място, ако извършват някоя от следните дейности: бръснарски и фризьорски услуги, ветеринарно-фризьорски услуги; козметични услуги, поставяне на татуировки; маникюр, педикюр. Намалението се ползва, при условие че към декларацията е приложено копие от удостоверението за вписване в регистъра на чираците, издадено от съответната регионална занаятчийска камара.

Какви са сроковете за внасяне на патентия данък

Изчисленият от Вас данък се заплаща в следните срокове:

1.     за първо тримесечие – до 31 януари ;

2.     за второ тримесечие – до 30 април ;

3.     за трето тримесечие – до 31 юли ;

4.     за четвърто тримесечие – до 31 октомври.

Когато възникне задължение за внасяне на данъка през течение на годината, дължимата част за текущото тримесечие се внася в 7-дневен срок от датата на подаване на декларацията.

Къде се внася патентния данък

Патентният данък се внася в приход на:

1. общината, на територията на която се намира обектът, в който се извършва патентната дейност

2. общината, където е постоянният адрес на физическото лице, включително едноличния търговец – когато дейността не се извършва в обект или не се извършва от постоянно място

3. общината, където е постоянният адрес на пълномощника, когато декларацията се подава от пълномощник на чуждестранно физическо лице

4. Столична община - извън случаите по т. 1, 2 и 3.

Какви санкции се налагат ако не се подаде декларация за патентен данък в срок!

1. До 500 лв. глоба за физическите лица или имуществена санкция за едноличните търговци – за подаване на декларацията след законоустановения срок;

2. До 1000 лв. глоба за физическите лица или имуществена санкция за едноличните търговци – за непосочване или невярно посочване на данни или обстоятелства, водещи до определяне на данъка в по-малък размер или до освобождаване от данък.

 

До 30.06.2023 г. остават


НАЙ-ЧЕТЕНИ

  1. Справки по ЕГН и ПИК за осигурителен стаж и доход 925034
  2. Справки по ЕГН за здравно осигуряване 805011
  3. Справка по ЕГН и ПИК за представени в НОИ документи за обезщетения и помощи от ДОО 431868
  4. Справки по ЕГН и ПИК за изплатени обезщетения и помощи от НОИ 381634
  5. Справки по ЕГН за допълнитeлно задължително пенсионно осигуряване 268590
  6. Е-услуги на НАП със свободен достъп 135930
  7. По направление на дейност "Български документи за самоличност" 120048
  8. Проверка за валидност на ДДС номер в системата VIES преди издаване на фактури 112355
  9. Безработните дължат месечно по 16,80 лв. за здравни вноски 109198
  10. По направление на дейност "Пожарна безопасност и защита на населението" 91912
  11. Указания за справките на НОИ 89038
  12. Списък на справките на НОИ 81223
  13. Справки по ЕГН и ПИК за подадени декларации за социално осигуряване за лице след 2004 г. 77691
  14. Проверяваме задълженията си за данъци и осигуровки онлайн 73005
  15. Справка по ЕГН и ПИК за изплатени парични обезщетения за безработица 71292
  16. Същност и видове лихва 69198
  17. Изчисляване и зачитане на осигурителен стаж при неплатен отпуск и работа на непълно работно време 65932
  18. Правото на наследствена пенсия в България 65039
  19. Годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2013 г. с баркод (образец 2001) за доходите на физически лица с приложения и указания 54708
  20. Не се иска разрешение от работодателя за работа по втори трудов договор с друг работодател 54673
  21. Специфични настройки за е-услугите на НАП 54289
  22. Проверка на ЕГН за коректност 54276
  23. Данъчна декларация за облагане с патентен данък 54258
  24. Подаване на декларации за осигурените лица през 2009 г. 52871
  25. Отпуск на бащата при раждане на дете 51556
  26. Декларация за освобождаване от задължението за внасяне на здравносигурителни вноски от българите в чужбина 50429
  27. Таблици на населението по настоящ и по постоянен адрес 50213
  28. Авансово облагане на доходи по граждански договори 44638
  29. По направление на дейност "Пътна полиция" 43770
  30. Справка по ЕГН и ПИК за подадени заявления за отпускане на обезщетения за безработица 43262
  31. Контакти с НОИ 43030
  32. Прилагане и документиране на туристическия данък в практиката 42458
  33. КОДОВЕ ЗА ПЛАЩАНЕ НА РЕПУБЛИКАНСКИ ДАНЪЦИ ЗА 2011 39034
  34. Е-услуги на НАП с ПИК 38314
  35. Въвеждане/промяна на координати за получаване на съобщения от НОИ 37460