В бр. 3 от 2009 г. на сп. “Счетоводство+” Анелия Маркова, съдия, отговаря на въпроса:
Как се изчислява срокът за подаване на жалба до съда срещу “мълчаливото потвърждаване” на ревизионния акт?
В случаите по ал. 4 на чл. 156 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) жалбата против Ревизионния акт (РА) може да се подаде в 30-дневен срок от изтичането на срока за произнасяне, чрез решаващия орган, пред административния съд по местонахождението му - ал. 5 на чл. 156 от ДОПК.
“Решаващ орган” по смисъла на чл. 152, ал. 2 от ДОПК е Директорът на Дирекция “Обжалване и управление на изпълнението”.
Решаващият орган разглежда жалбата по същество и се произнася с мотивирано решение в 45-дневен срок от постъпването на същата, съответно от изправянето на нередовностите или от одобряването на споразумението.
Къде следва да е постъпила жалбата, за да започне да тече срокът по чл.155, ал. 1 от ДОПК за произнасяне от решаващия орган, респ. кога РА ще бъде “мълчаливо потвърден”?
Действително, нормата на чл. 155, ал. 1 от ДОПК препраща към чл. 152, ал. 3 на Кодекса, но не в смисъл, че срокът за произнасяне от решаващия орган започва да тече от постъпването на жалбата срещу РА в Териториалната дирекция (ТД), а във връзка с начина на подаване на жалбата по административен ред - “чрез териториалната дирекция”.
От друга страна, съгласно константната съдебна практика, а и правната доктрина приема, че “мълчалив отказ”, респ. “мълчаливо потвърждаване”, е налице само в случаите, в които искането се намира при компетентния да се произнесе по него административен орган. В случая този, който е компетентен да се произнесе по жалбата срещу РА, е “решаващият орган”. А “решаващ орган” е този по чл. 152, ал. 2 от ДОПК - Директорът на Дирекция “Обжалване и управление на изпълнението”, а не този по ал. 3 на чл. 152 от ДОПК - на териториалната дирекция. Затова и докато преписката по жалбата срещу РА е в ТД, нито започва да тече срокът по чл. 155, ал. 1 от ДОПК, нито се формира “мълчаливо потвърждаване” по чл. 156, ал. 4 от ДОПК, респ. не започва да тече срокът по чл. 156, ал. 5 от ДОПК за обжалване пред съда.
Срокът по чл. 156, ал. 5 от ДОПК ще се изчисли така:
1. дата на постъпване на жалбата срещу РА в Дирекция “Обжалване и управление на изпълнението”;
2. от датата по т. 1 започва да тече 45-дневният срок по чл. 155, ал. 1 от ДОПК за произнасяне от решаващия орган по чл. 152 от ДОПК;
3. от изтичане на срока по т. 2 възниква правото на жалба до съда по чл. 156, ал. 5 от ДОПК. Това право се погасява в 30-дневен срок от “изтичането на срока за произнасяне” от решаващия орган, т.е. от “мълчаливото потвърждаване”.
Считаме, че в случая относно началната дата, от която започва да тече срокът по чл. 155, ал. 1 от ДОПК, е неприложимо Тълкувателно решение (ТР) № 7 от 11.12.2008 г., прието от Общото събрание на колегиите (ОСК) на Върховния административен съд на Р.България. Това е така, защото това ТР не урежда въпроса, откога започва да тече срокът по чл. 155, ал. 1 от ДОПК, а дали този срок е преклузивен, т.е. дали решаващият орган може да се произнесе след изтичането на 45-те дни с валидно решение.
С пълното съдържание на статията може да се запознаете в бр. 3 от 2009 г. на “Счетоводство+” .
< Предишна |
---|