Република България
Национална агенция за приходите
№ 91-01-270 от 06.12.2012 г.
УКАЗАНИЕ
Относно: Изменения в чл. 40а, чл. 48б и чл. 52б от Кодекса за социално осигуряване
С § 47 от преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност са изменени разпоредбите на чл. 40а, чл. 48б и чл. 52б от Кодекса за социално осигуряване (КСО), касаещи сроковете за представяне на необходимите документи за изплащане на паричните обезщетения.
Измененията са обнародвани в „Държавен вестник”, брой 94 от 30.11.2012 г., и влизат в сила от 1 януари 2013 г. Съгласно изменените разпоредби се въвежда следният единен краен срок за представяне на документите в съответното ТП на НОИ, който не е обвързан с изплащането, начисляването или неначисляването на трудовите възнаграждения и с подаването на данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО:
- от осигурителите, техните клонове и поделения и осигурителните каси – до 15-о число на месеца, следващ този, през който осигуреното лице е представило пред осигурителя документите за изплащане на съответното обезщетение (болничен лист и/или заявление-декларация);
- от самоосигуряващите се лица - до 15-о число на месеца, следващ този, през който е издаден болничният лист, съответно до 15-о число на месеца, следващ този, от който се иска изплащане на обезщетението за бременност и раждане по чл.50-51 от КСО или обезщетението за отглеждане на малко дете по чл. 53 и чл. 54 от КСО.
Във връзка с изложеното при приемане и обработване на документите в ТП на НОИ следва да имате предвид:
1. След 1 януари 2013 г. осигурителите, техните клонове и поделения, осигурителните каси и самоосигуряващите се лица са длъжни да представят необходимите документи в новите срокове.
2. Предстоят промени в Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО и в някои от приложенията към нея. От придружителното писмо, приложение № 8 към наредбата, се предвижда да отпаднат редовете: „Възнагражденията за м. ............ 20.... г. са изплатени/начислени на .............. 20 ..... г.” и „Данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 КСО за м. ............ 20.... г. са подадени в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите на ............ 20.... г.”.
Във връзка с това след 1 януари 2013 г. до влизане в сила на изменението
придружителното писмо не следва да се отказва приемане на документи и/или да се търси административнонаказателна отговорност в случаите, в които тези реквизити не са попълнени, както и когато са попълнени данните в настоящия образец и:
- не е вписана датата на изплащане или начисляване на възнагражденията и/или;
- не е вписана датата на подаване на данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО и/или;
- датата на изплащане или начисляване на възнагражденията е след датата на представяне на придружителното писмо и/или;
- датата на подаване на данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО, вписана в придружителното писмо, е след датата на представянето му в ТП на НОИ и/или;
- датата на представяне на придружителното писмо в ТП на НОИ е по-късна от 2 работни дни след изплащане на възнагражденията, или е по-късна от 2 работни дни след последния ден на месеца, следващ месеца, през който е положен трудът, или е по-късна от 11 дни след внасянето на дължимите авансово осигурителни вноски (за самоосигуряващите се лица).
3. От 1 януари 2013 г., ако датата на представяне на необходимите документи в ТП на НОИ е след срока, регламентиран в чл. 40а, чл. 48б и чл. 52б от КСО, на осигурителя/самоосигуряващия се налага административно наказание по чл. 349 от КСО. За целта ще бъдат направени промени в програмния продукт “ПОПДОО”, като ще бъдат заложени автоматични проверки и съответните съобщения по отношение спазване на срока (15-о число на месеца) за всеки представен документ. Съобщенията ще бъдат с оглед насочване за налагане на административно наказание и не са основание за връщане или отказване прием на документи.Тъй като законоопределеният срок – 15-о число на месеца, е краен, при представяне на документи в ТП на НОИ преди изтичането му приемането на същите не следва да се отказва.
Предвид изложеното, следва настоящите указания да бъдат сведени до знанието на съответните длъжностни лица и в най-кратък срок да бъде създадена необходимата организация по приемането и обработването на документите по подходящ начин – с поставяне на съобщения, срещи с осигурители и самоосигуряващи се лица или уведомяване чрез местните средства за масово осведомяване. При по-големите осигурители препоръчваме да продължи приемането на документи по предварително уговорен график.
Допълнително ще получите актуализирани процедури за приемане и обработка на документите за изплащане на паричните обезщетения и помощи и указания с промените в програмния продукт „ПОПДОО”.
Директор: (п)
(Даниела Асенова)
< Предишна | Следваща > |
---|