І. Банкови сметки и кодове за плащане на данъци и осигуровки
През 2016 г. плащанията на данъци и осигуровки към съответната ТД на НАП се извършват по четири различни сметки, като за всяка сметка има съответен код за плащане, а именно:
1. Сметка за приходите на централния бюджет с код за плащане 11 00 00
По тази сметка се плащат всички задължения за данъци, като:
- данък върху доходите на физическите лица и лихви за просрочието му;
- ДДС и лихви за просрочия на ДДС;
- годишни и авансови вноски по ЗКПО и лихви за просрочието им;
- данъци върху разходите по ЗКПО и лихви за просрочието им;
- данъци върху източника по ЗКПО и и лихви за просрочието им;
- данък върху дейността от опериране на кораби и лихви за просрочието им;
- данък върху хазартната дейност и и лихви за просрочието им;
- глоби и имуществени санкции, наложени от органите на НАП.
2. Сметка за приходите на социалноосигурителните фондове на НОИ с код за плащане 55 11 11
По тази сметка се превеждат вноските за ДОО от осигурителите и самоосигуряващите се лица, включително и дължимите лихви за просрочието им.
3. Сметка за приходите на НЗОК с код за плащане 56 11 11
По тази сметка се внасят вноските за здравно осигуряване от осигурителите и самоосигуряващите се лица, както и дължимите лихви за просрочието им.
4. Сметка за осигурителни вноски и лихви за ДЗПО с код за плащане 58 11 11
По тази сметка се плащат осигурителните вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване, от осигурителите и самоосигуряващите се лица, както и дължимите лихви за просрочието им.
ІІ. Плащане на данъци и осигуровки и платежни документи
Всички плащания за данъци, осигурителни вноски и лихви върху тях, както и за глоби и санкции на НАП се правят само по банков път, като осигурителите и самоосигуряващите се лица са задължени да ги превеждат по съответните банкови сметки на компетентната Териториална дирекция на Националната агенция за приходите (ТД на НАП).
Съгласно чл. 8 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), компетентната териториална дирекция на НАП за физическите лица, включително и едноличните търговци (ЕТ), е тази по постоянния адрес на физическите лица. Компетентната ТД на НАП за юридическите лица е тази по тяхното седалище.
Списък на банковите сметки за плащане на данъци и осигурителни вноски
В ТД на НАП ГДО е открита банкова сметка за плащане на приходите от дивидент за държавата и вноските от 50 на сто от наемите лихви върху тях, която се използва само от Държавни организации и предприятия с държавно участие!
Данъци и осигурителни вноски могат да бъдат платени по следните начини:
- по банков път с превод от сметка с документ платежно нареждане към бюджета;
- по банков път с вноска на каса с документ вносна бележка към бюджета;
Примери за попълнени платежни нареждания за плащане на данък и осигуровки
- с пощенски запис;
Примери за попълнени пощенски записи за плащане на данък и осигуровки
- по интернет с електронната услуга на НАП за плащане на данъци, осигурителни вноски и публични задължения.
За улеснение на гражданите в повечето офиси на НАП са разкрити банкови гишета, в които физически и юридически лица, могат да платят данъци и осигурителни вноски.
Плащането на данък върху доходите от физическо лице с превод или вносна бележка от банково гише, намиращо се вътре в сграда на офис на НАП е безплатно, тъй като банката не се събира такса в този случай.
Важно!
В съотвествие с разпоредбите на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс за всяка от четирите сметки е приложим принципът за погасяване на най-ранното по падеж задължение. Това правило важи за всеки отделен вид задължение - данък, осигурителна вноска, глоба или санкция на НАП.
Например това означава, че ако физическо или юридическо лице има непогасени задължения за ДДС за три данъчни периода например и бъде наредена сума, покриваща размера само на една от трите вноски, то тя ще погаси най-старото задължение, което е възникнало най-рано по хронология и има най-ранен падеж.
Същият начин на погасяване се прилага и когато има непогасени различни данъчни задължения, като например задължения за корпоративен данък, данък върху доходите и ДДС. В този случай плащанията погасяват задължението, което е възникнало най-рано по хронология и има най-ранен падеж.
Всяко наредено плащане автоматично се разпределя и погасява текущите задължения без да се изчаква изтичането на крайния срок за плащане на задълженията.
За всеки отделен вид задължение - данък, осигурителна вноска, глоба или санкция на НАП първо се погасяват всички дължими главници и след това се погасяват и начислените лихви.
Следваща > |
---|