ВЪПРОС: Собственик съм на ЕООД и внасям през януари 2009 г. сумата от 20 000 лв. като допълнителна парична вноска по реда на чл. 134 ТЗ за покриване на загуби от минали години. Следва ли тази сума да се разглежда като "неотчетен приход" защото е намерила отражение по по дебита на сметка 501 Каса в лева и по кредита на сметка 423 Допълнителни парични вноски на собственика, а след това е прехвърлена по кредита на сметка 119 Други резерви? Може ли да се приеме, че с посочената счетоводна операция се цели отклонение от данъчното облагане на основание чл. 16 ЗКПО?
Отговаря Любка ЦЕНОВА - д-р по данъчно право, адвокат
ОТГОВОР: В чл. 134 ТЗ е предвидена правна възможност, при временна необходимост от парични средства, съдружниците (респективно едноличния собственик на дружеството) да могат да направят допълнителни парични вноски, с цел подпомагане финансовото състояние на дружеството. По своята правна същност решението по чл. 134 ТЗ, е решение за предоставяне на заем на търговското дружество. Този заем има характера на временна финансова помощ.
Фактът на счетоводното прехвърляне на предоставения заем от една сметка в друга и дори фактът, че със сумата от 20 000 лв. се кредитира сметка 119 Други резерви, на практика не води до промяна на характера и предназначението на сумата. По своя характер тя продължава да бъде заем отпуснат на дружеството по реда на чл. 134 ТЗ, който заем подлежи на връщане.
Предоставянето на парични средства в помощ на дружеството по реда на чл. 134 ТЗ, независимо по коя счетоводна сметка ще бъдат отчетени, по никакъв начин не могат да се разглеждат като "неотчетени приходи", тъй като това твърдение не намира опора в нормативните актове, прилагани на територията на Република България. Следователно извършената счетоводна операция не може да бъде разглеждана като действие, насочено към отклонение от данъчно облагане.
Източник: Б ю л е т и н бр.52 - юни 2011 г. на Български законник ЕООД | Експертис
< Предишна | Следваща > |
---|